Sağlık

Kapalı baharatlarda büyük tehlike

Kapalı baharatlarda büyük tehlike. İçine neler koyuyorlar neler

Kamuya açık restoranlar ile gıda işletmelerinde müşterilere sunulan tuz ve baharat gibi malzemeler, korona virüs önlemleri kapsamında kapalı poşetlerin içine girdi.

Ancak son dönemde fiyatları artan bazı baharatların maliyet hesabı yapanlar tarafından içine farklı maddeler karıştırılarak sunulduğu iddia edildi.

Pandemi döneminde tüm alışveriş merkezlerindeki restoranlarda karabiber, kimyon ve tuz ürünleri müşterilere paketler içinde sunuluyor. Ancak fiyatların artmasıyla beraber baharatların içine halk sağlığını tehdit eden maddeler konduğu iddia edildi.

HALK SAĞLIĞINI TEHDİT EDİYOR

DHA’dan Nevra Uçkaç’ın haberine göre, uzmanlar çöp, dal, yaprak parçaları ya da demir tozu katılan karabiberlerin halk sağlığını tehdit ettiğini hatırlatarak, tüketicileri dikkatli olmaları konusunda uyardı.

“METALLERLE YAPILAN TAĞŞİŞLER BÜYÜK RİSK”

Özellikle metallerle yapılan tağşişlerin büyük risk taşıdığına dikkat çeken Zünbülcan, demir tozu eklenmiş karabiberin daha ağır çekse de sağlık açısından çok zararlı olduğunu dile getirdi. Diyetisyen Zünbülcan,

“Karabiber güçlü bir baharattır. İçinde piperin bulunur. Kalp ve cilt sağlığına iyi gelir. Kanserden korur, vücuttaki iltihabı azaltır. Hileli karabiberler faydasını almak bir yana, vatandaşları kanserojen etkilerle karşı karşıya bırakabilir. Daha ağır çekmesi ve maliyeti düşürmesi açısından demir tozu eklenmiş bir karabiber tüketirseniz bu durum kansere yol açabilir, sindirim ve sinir sistemi rahatsızlıklarını tetikler, uzun vadede öldürücü olabilir” ifadelerini kullandı.

Kaynak Yeniçağ: Kapalı baharatlarda büyük tehlike. İçine neler koyuyorlar neler

2,078 total views, 1 views today

Zerrin Özcan

Zerrin Özcan

Dijital Medya Koordinatörü @ Catering Guide
Zerrin Özcan

Son Yazıları | Zerrin Özcan (Tümünü Gör)

Paylaş :

Comment here