Haberler

“Askıda Yemek Var” ile Yüzler Gülüyor

Türkiye’nin lider paketli yemek markası Meal Box’ın, Çorbada Tuzun Olsun Derneği’nin desteğiyle hayata geçirdiği “Askıda Yemek Var” projesi çığ gibi büyüyor.

“Askıda Yemek Var” ile Yüzler Gülüyor

Paketli yemek markası Meal Box’ın, Çorbada Tuzun Olsun Derneği’nin desteğiyle başlattığı sosyal sorumluluk projesi “Askıda Yemek Var” çığ gibi büyüyor. Projenin öncelikli hedefi İstanbul’da yaşayan evsizlerin beslenme ihtiyaçlarını karşılamak. Projenin başladığı Haziran ayından bu yana 7 ay içinde askıya 44.940 kap yemek bırakıldı.

Türkiye’de 70 ila 100 bin arasında evsiz olduğu tahmin ediliyor. Evsiz sayısının en yüksek olduğu İstanbul’da ise 8 bine yakın insan sokaklarda yaşıyor. Metro, metrobüs duraklarında ve metruk binalarda yaşayan evsizlerin en fazla olduğu ilçeler; Fatih, Beyoğlu, Kadıköy, Üsküdar, Beşiktaş ve Şişli. Sokaklarda yaşamı sürdüren ihtiyaç sahiplerinin en büyük sorunlarından biri beslenme. Çorbada Tuzun Olsun Derneği (ÇOTUN) ile Meal Box’ın öncülüğünde Haziran ayında başlayan ‘Askıda Yemek Var’ projesi ile ihtiyaç sahiplerine 44.940 kap yemek dağıtıldı. 10 binden fazla öğün anlamına gelen yemekler her gün ortalama 110 evsize Tophane, Taksim, Gümüşsuyu, Fındıklı, Fatih, Eminönü, Beşiktaş’ta belirlenen noktalarda elden teslim edildi.  Projeye destek olmak amacıyla 8.759 kişi/kurum askıya yemek bıraktı. Tek seferde askıya bırakılan en yüksek yemek sayısı 1.044 olurken, en fazla Eylül ayında askıya yemek bırakıldı. Projede 8 Çotun gönüllüsü ve 12 Meal Box çalışanı görev aldı.

Dağıtım esnasında hijyen koşulları dahilinde tek kullanımlık kaplar kullanıldı. Menülerde ise protein takviyesine özellikle dikkat edildi. Sağlıklı beslenme için her öğünde mutlaka salata ve/veya meyve bulunduruldu.

 “Milletçe Yardımseverliğimiz “Askıda Yemek Var” Projesine Yansıdı”

 Pandemide yaşanan ikinci dalga ve yasakların yeniden gelmesiyle evsizler için hayatın daha da zorlaştığını ifade eden Meal Box CEO’su Murat Demirhan, “Bu günler hepimiz için çok zor. Ancak evsiz dostlarımız için çok daha zor. Restoranların kapanması gün sonunda kalan yemekleri toplayarak karnını doyurmaya çalışan ihtiyaç sahiplerini açlıkla sınıyor. Ancak bu zor günler Türk milletinin ne kadar yardım sever olduğunu bir kere daha ortaya koydu. Haziran ayında hayata geçirdiğimiz “Askıda Yemek Var” projesi ile şu ana kadar neredeyse 45 bin kap yemek askıya bırakıldı. Proje kapsamında biz de üzerimize düşen görevi yerine getirerek, her sabah güne başlarken ve her akşam gün bitiminde askıya konulan her 4 öğüne ilave 1 öğün daha ekleyerek sayıyı hep yüksek tutmayı ve yeterli yemeğin ulaşmasını sağladık. Yaptığımız incelemede gördük ki, 63 kişi ya da kurum düzenli olarak askıya yemek bırakıyor. Reklam çalışması yapmadan abonelerimiz ve onların yakınları sayesinde duyulan ve sosyal medyadaki paylaşımlarla çığ gibi büyüyen bu projeyi Meal Box var oldukça devam ettireceğiz. Projemize destek veren herkese teşekkür ederiz.“ dedi.

 Meal Box Hakkında: 2014 yılında restoran kalitesinde ev yemeği hizmetiyle yolculuğuna başlayan Meal Box, aldığı yatırımlarla ürün ve teknolojilerini geliştirdik ve 2016 yılında tek öğün yemek hizmetini hayata geçirdi. Mutfak ekipmanı gerektirmeyen ve servis elemanına ihtiyaç duyulmayan sıcak öğle yemeği ve kurumsal yemek hizmetiyle, firmaların yemek maliyetlerini düşürerek, çalışanlara gurme yemek deneyimi sundu. 2017 yılında “yemek aboneliği” modeline geçiş yaptı. Diyet beslenme alanında yenilikçi, zahmetsiz ve lezzetli bir çözüm geliştirerek Meal Box Fit’i ürün ailesine ekledi. Beslenme alışkanlıklarındaki çeşitliliği dikkate alarak “Meal Box’ta herkese uygun seçenek var!” diyerek özel beslenme aboneliklerini hayata geçirdi. İyi Yaşam Aboneliği ile sporu, sağlıklı beslenmeyi ve diyetisyen hizmetini tek abonelikte topladı. Bugün Meal Box, İstanbul’da sıcak gurme öğle yemeği, kurumsal taşıma yemek, diyet (fit) beslenme paketleri, protein ağırlıklı beslenme paketleri, etkinlik/organizasyon yemekleri çözümleri ile faaliyet gösteriyor.

ÇOTUN Hakkında: 6 yıldır evsizlik sorunu ile mücadele eden, Türkiye’deki sayılı sivil toplum kuruluşlarından biridir. Temel insani yardım dağıtımları ile evsizlerin günlük ihtiyaçlarını karşılarken, topluma geri kazanımlarını sağlamak ve bu konuda farkındalık oluşturarak, toplumsal kalkınmayı, toplumun gerisinde hiç kimseyi bırakmadan gerçekleştirmeyi amaçlamaktadır.

593 total views, 1 views today

Paylaş :

Comment here