Manşet

10 bine yakın ürünün fiyatı incelendi

 

 

Gıda ürünlerinde ki aşırı fiyat artışlarına inceleme başlatıldı

Ayçiçek yağı, yumurta, tavuk, bebek maması fiyatlarına yönelik denetimler artırıldı.

Ticaret Bakanlığı tarafından son dönemde artışlarla dikkat çeken ayçiçek yağı, yumurta, tavuk, bebek maması fiyatlarına yönelik denetimler artırıldı.

Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, son dönemde vatandaşların fahiş fiyat artışlarına yönelik artan şikâyet başvuruları üzerine başta gıda ve temel tüketim ürünlerinde olmak üzere denetimlerinin artırıldığı bildirildi.

10 bine yakın ürünün fiyatı incelendi

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan denetimler de temel ihtiyaç ürünlerinde aşırı fiyat artışlarının tespiti amacıyla 19-20 Ocak’ta Türkiye genelinde 562 işletmede 9 bin 870 ürünün fiyatını inceledi.

İnceleme sonucu elde edilen veriler Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu tarafından değerlendirilecek ve firmaların savunmalarının alınmasının ardından haksız fiyat artışında bulunduğu tespit edilenler hakkında 10 bin liradan 100 bin liraya, stokçuluk faaliyetinde bulunduğu tespit edilenlere ise 50 bin liradan 500 bin liraya varan idari para cezası uygulanacak.

Ayçiçek yağı, yumurta, tavuk, bebek maması fiyatlarında denetimler artırıldı

Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda Adalet, Hazine ve Maliye, Sanayi ve Teknoloji, Tarım ve Orman bakanlıkları, TOBB, TESK, üretici ve tüketici örgütleri, perakende sektörü temsilcilerinden oluşan Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu, bugüne kadar 3 bin 208 dosyayı karara bağladı. Temizlik, hijyen ürünleri gibi temel ihtiyaç maddelerinde fahiş fiyat artışı yaptığı değerlendirilen 375 firmaya toplam 11 milyon 885 bin lira idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

Ayçiçek yağı, yumurta, tavuk, bebek maması ürünlerine yönelik fahiş fiyat artışı şikâyetleri ve başvuruları üzerine, bu ürünlere yönelik denetimler artarken, üretici/ithalatçı/tedarikçi ve bu ürünlerin tüketicilere satışını yapan bazı yerel ve ulusal marketlerden savunma istendi.

Reklam Kurulu’nun 2020 yılı denetimleri

Reklam Kurulunca yapılan incelemeler sonucunda, 2020 yılında ürünlerin fiyatlarında fahiş artışlar yapan ve Covid-19 salgınını aldatıcı reklamlar yoluyla fırsata çevirmeye çalışan 303 firma hakkında toplam 13,3 milyon lira idari para cezası uygulandı.

596 total views, 1 views today

Paylaş :

Comment here