Manşet

Çiftçiye bir kötü haber daha….

 

Ucuz Ayçiçek yağı için bu karar alındı.
Ayçiçek, kanola ve aspirde hem tohum olarak hem de yağ olarak yapılacak ithalatta 1 Temmuz’a kadar gümrük vergileri sıfırlandı.
Türkiye’de aniden fiyatlarının artması nedeniyle uzun süre gündemi meşgul eden ayçiçek yağı hakkında flaş gelişmeler yaşanıyor.

Dünya Gazetesi’nden Ali Ekber Yıldırım’ın haberine göre artan yağ fiyatlarını düşürmek için ayçiçeği, kanola ve aspirde hem tohum olarak hem de yağ olarak yapılacak ithalatta 1 Temmuz 2021 tarihine kadar gümrük vergileri sıfırlandı.

Gümrük vergilerinin sıfırlanmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı bugün ( 20 Mart 2021) Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Sezon başından bu yana özellikle ayçiçeği tohumu ve ham yağ ithalatı ile ilgili bir çok karar alındı. Buna rağmen yağ fiyatları düşmedi. Yeterli üretim olmaması ve dünya fiyatlarındaki artış nedeniyle alınan vergi indirim kararları işe yaramadı. Yapılan her vergi indirimi Türkiye’ye tohum ve ham yağ satan ülkelere ve şirketlere yaradı.

TMO‘YA YETKİ VERİLDİ

Tarihinde ilk kez Toprak Mahsulleri Ofisi’ne sıfır gümrükle ayçiçeği yağı ithalatı için yetki verildi. Ofis, 18 Şubat’ta yaptığı 25 bin ton ham yağ ithalat ihalesine  3 firma  ton başına 1394 dolar ile 1441,50 dolar arasında değişen fiyat verdi.

RESMİ GAZETE’DE DE YAYIMLANDI
Ayrıca, Dahilde İşleme Rejimi(DİR) kapsamında yapılan ithalatta da düzenleme yapılarak “önce ithal et sonra ihraç et” uygulamasına geçildi. Normalde firmalar önce ihracat yapıyor ve ithalat yapmaya hak kazanıyordu. İç piyasada yağ arzını artırarak fiyatı düşürmek için bu uygulama tersine çevrildi. Yağ ithalatının artması ve piyasaya verilmesi için “önce ithal et, 6 ay sonra ihraç et” uygulamasına geçildi. Dahilde İşleme Rejimi kapsamında yapılan ithalatta da sıfır gümrük uygulanıyor. Bu kez DİR kapsamında ithalat yapmayan firmalar açısından haksız rekabete neden olduğu gerekçesiyleyayınlanan kararla ithalatta vergiler herkes için sıfırlanmış oldu

Kaynak Yeniçağ: Ucuz Ayçiçek yağı için bu karar alındı. Çiftçiye bir kötü haber daha

 

 

47 total views, 1 views today

Paylaş :

Comment here