Manşet

Barry Callebaut Türkiye’de yeni atama

 

Ahmet Turgut, Barry Callebaut Türkiye Genel Müdürlüğü görevine atandı 

Dünyanın en büyük çikolata ve kakao ürünleri üreticisi Barry Callebaut’un Türkiye ofisinde üst düzey atama gerçekleşti. Barry Callebaut Türkiye’nin Genel Müdürlüğü görevine Ahmet Turgut atandı. 1 Kasım 2021 itibarıyla yeni görevine başlayan Turgut, Nestlé Türkiye’de farklı görev ve pozisyonlarda önemli sorumluluklar alarak edindiği 15 yıllık deneyimin ardından, 2019 yılında Barry Callebaut Türkiye’ye katılmıştı. Turgut, Barry Callebaut Türkiye’de, Gurme Satış Direktörü olarak Şirket’in gurme ekibini yeniden yapılandırdı ve gurme stratejisinin uygulanmasına liderlik etti. Turgut, yeni yapılandırdığı ekibiyle birlikte, pandeminin zorlu koşullarına rağmen 2021 mali yılında satış hacmini ikiye katlayarak Barry Callebaut içinde dünyanın en çok büyüme getiren 3. pazarı olmayı başardı.

Ahmet Turgut’un liderlik edeceği Barry Callebaut Türkiye, ülkemizde 2005 yılında faaliyete başladı. 2013 yılında büyük bir fabrika yatırımı ile Eskişehir’de üretime başlayan Barry Callebaut Türkiye, yeni hat ve Ar-Ge yatırımları ile ülkedeki büyümesini sürdürüyor. Çikolata ve kakao sektörüne yön veren marka, 2013 yılında açtığı Chocolate Akademi İstanbul ile sektörün gelişimine de destek oluyor. Akademi’de sanatsal çikolata üreticilerinden, pasta şeflerine, şekerleme ustalarından, fırıncılar ve yiyecek-içecek hizmet sağlayıcılarına kadar herkes için uygulamalı ve teorik farklı eğitim alternatifleri sunuluyor.

Türkiye ofisinin bağlı olduğu, Barry Callebaut global ise Klaus Johann Jacobs tarafından, Belçika kökenli “Callebaut” firması ile Fransız “Cacao Barry” şirketinin 1996 yılında birleşmesi sonucunda kuruldu. Her iki şirket de Klaus Johann Jacobs liderliğinde, 175 yılı aşkın sektör deneyimlerini birleştirerek dünyanın en büyük çikolata ve kakao üreticisi Barry Callebaut’u kurdular. Şirket, bugün 30’dan fazla ülkede yer alan 60’tan fazla üretim tesisinde ve 23 Çikolata Akademisi’nde 12 binin üzerinde çalışanı ile 2 milyon tonun üzerinde üretim gerçekleştiriyor. Çikolata ve şekerleme sektöründe faaliyet gösteren firmalara, yüksek kalitede çikolata ve kakao ürünleri sağlıyor. Bugün, dünyada tüketilen her 4 çikolata ya da kakao içerikli üründen biriyle son tüketiciye ulaşıyor.

Barry Callebaut Group Hakkında 

2019/20 mali yılında yaklaşık 6,9 milyar CHF (6,4 milyar Euro / 7,1 milyar Dolar) yıllık satışıyla Zürih merkezli Barry Callebaut Group, kakao çekirdeklerinin tedarik edilmesinden işlenmesine ve çikolata dolumları, süslemeleri ve karışımları dahil olmak üzere en iyi çikolataları üretmeye kadar, dünyanın önde gelen yüksek kaliteli çikolata ve kakao ürünleri üreticisidir. Dünya genelinde 60’tan fazla üretim tesisinde faaliyet gösteren Grup, çok çeşitli ve özel küresel işgücü istihdam etmektedir.

 Barry Callebaut Group, endüstriyel gıda üreticilerinden çikolata üreticileri, pasta şefleri, fırıncılar, oteller, restoranlar ve catering şirketleri gibi zanaatkar ve profesyonel çikolata kullanıcılarına kadar tüm gıda endüstrisine hizmet vermektedir. Bu gurme müşterilerin özel ihtiyaçlarını karşılayan iki global marka Callebaut® ve Cacao Barry®’dir.

 Barry Callebaut Group, geleceğin kakao tedarikini sağlamak ve yetiştiricilerin geçim kaynaklarını iyileştirmek için 2025’e kadar sürdürülebilir çikolatayı norm haline getirmeyi taahhüt ediyor. Cocoa Horizons Foundation’ın sürdürülebilir bir kakao ve çikolata geleceği yaratma hedefine destek olmaktadır.

297 total views, 1 views today

Paylaş :

Comment here