Manşet

Emekli olan Nazif Turan, Olcay Günay ve Süleyman Özmen…

 

 

Emekli olduktan sonra Bilecik’in İnhisar ilçesinde yıllar önce satın aldıkları araziye yaptırdıkları 38 evle adeta köy oluşturan bir grup emekli, arkadaşlık ilişkileri ve dayanışmayla yaşamı daha kolay ve keyifli hale getirmenin tadını çıkartıyor.

Emekli olan Nazif Turan, Olcay Günay ve Süleyman Özmen 1996 yılında doğanın içinde yaşamaya karar vererek Bilecik’in İnhisar ilçesinin Sakarya Nehri kıyısında bulunan Çayköyü’ndeki 100 dönümlük alana ev inşa etmek için yapı kooperatifi kurdu. Bunun üzerine Eskişehir, Sakarya ve Bilecik’te esnaftan memura farklı sektörlerden emekli olan 35 kişinin daha katılmasıyla satın aldıkları araziye 2000 yılında toplam 38 ev yaptırıp aileleriyle nüfusu 100 kişiyi bulan ‘köyde’ yaşamaya başladı.

Ev başına düşen  birer dönümlük arazide domates, zeytin, incir ve nar yetiştiren emekliler, salça, zeytinyağı, tarhana gibi ürünleri de kendileri yapıyor. Site sakinleri, tavuk, kaz gibi kanatlı hayvanlar besliyor.

mekli işçi Nafiz Turan, evlerinin bulunduğu konumun Eskişehir’in Sarıcakaya ilçesinde bulunan kaplıcalara da yakın olduğunu söyledi.

Evlerinin içinde bulunduğu 100 dönümlük arazide yaşayan emeklilerin ürünlerini doğal olarak yetiştirdiğini ifade eden Turan, şöyle konuştu:

Loading

Paylaş :

Comment here