Manşet

Kahramanmaraş depremlerine ilişkin ….

 

Deprem Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Ercan, Kahramanmaraş depremlerine ilişkin “İki kırıkta da deprem yaratmak üzere bir gerginlik birikimi varmış. Birinci kırıktaki deprem gerginliğinin boşalmasıyla gerilimin bir kısmı ikinci kırığa kaydı. Onun etkisiyle ikinci kırık da harekete geçti. Buna irkitilmiş deprem denir. Bu tabiri Türkiye’de ilk defa kullanıyorum, çünkü daha önce böyle bir deprem işleyişi oluşmadı” dedi

Deprem Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Ercan, Kahramanmaraş depreminin ardından sarsıcı değerlendirmelerde bulundu. Ahmet Ercan, SÖZCÜ’de yaptığı açıklamada, “Böyle bir irkitilmiş deprem işleyişi ilk defa oluyor” dedi.
“GÖZLEMEVLERİMİZ BİZİ YİNE UTANDIRDI”

Sözlerine yetkilileri eleştirerek başlayan Ercan, “Her zamanki gibi bizim gözlemevleri depremin büyüklüğünü 7.4 diyerek yanlış verdi. Oysa Amerika Birleşik Devletleri 7.8 olarak ilan etmişti. Sonra, bizi yine utandıran gözlemevlerimiz 7.7 olarak düzeltme yapmak zorunda kaldı. İkisi arasındaki normlarda acayip fark var” dedi.

“300 ATOM BOMBASI GÜCÜNDE GERGİNLİK BOŞALDI”

İlk verilere dayanarak 130 atom bombası gücünde gerginlik boşaldığını söyleyen Ercan, “Şu anda yaklaşık 300 atom bombası gücünde bir gerginlik boşaldı diyebilirim” ifadesini kullandı. “Sadece Türkoğlu Fayı’nın kırıldığı” açıklamasına da tepki gösteren Ercan, “Oysa ki kırığın boyu Suriye sınırından başlıyor, Hatay, Osmaniye, Elazığ’a kadar gidiyor. Deprem kuşağının boyu yaklaşık 400 kilometre” diye konuştu.

“BÖYLE BİR İRKİTİLMİŞ DEPREM İŞLEYİŞİ GÖRÜLMEDİ”

Ercan, “Demek ki, iki kırıkta da deprem yaratmak üzere bir gerginlik birikimi varmış. Birinci kırıktaki deprem gerginliğinin boşalmasıyla gerilimin bir kısmı ikinci kırığa kaydı. Onun etkisiyle ikinci kırık da harekete geçti. Buna irkitilmiş deprem denir. Bu tabiri Türkiye’de ilk defa kullanıyorum, çünkü daha önce böyle bir deprem işleyişi oluşmadı. İrkitilmiş depremin benzer bir örneğini Gölcük depreminde görmüştük ama böylesine yan yana, arka arkasına değildi, arada aylar vardı” dedi.

“YIKIM GÜCÜ EN ÜST SEVİYEYE DAYANDI”

Yıkımın boyutunun da olağanüstü büyüklükte olduğunu vurgulayan Ercan, “Kahramanmaraş Depremi’nin yıkım gücü 11 oldu. Mercalli Cannani skalasına göre, en üst yıkım gücü 12’dir. Ne yazık ki ölüm sayısının resmi rakamların söylediği seviyede duracağını zannetmiyorum” diye konuştu.

“KAHRAMANMARAŞ VE 250 KM ÇEVRESİ DÜNYANIN EN TEHLİKELİ YERİ”

Son dönemdeki deprem hareketleri ve bundan sonrası için de açıklamalar yapan Ercan, “Bütün dünya yerin çekirdeğinden kabuğuna kadar serbest salınıma geçti. Bir denizanası gibi büzülüyor, şişiyor, büzülüyor, şişiyor. Bütün dünyadaki kırıklar gıcırdıyor şu anda. En çok gıcırdayanlar da Türkiye’de. Taşma noktasına kadar gerginlik biriktirmiş olanlar varsa bunlar yeni depremler yaratabilir” ifadelerini dile getirdi. Şu anda dünyanın en tehlikeli yerinin Kahramanmaraş ve çevresi olduğunu belirten Ercan, “Pergelin ucunu Kahramanmaraş’a koyduğunuzda, 250 kilometre yarıçapındaki alandaki her yer dünyanın en büyük deprem çekincesi olan bölgesidir” dedi.

“BU DEPREM EKONOMİYE 50 MİLYAR DOLAR YÜK BİNDİRECEK”

Ahmet Ercan, 7.7 ve 7,6 büyüklüklerindeki Kahramanmaraş depremlerinin ülke ekonomisini nasıl etkileyeceğine de işaret etti. Ercan, “Bu deprem Türkiye’ye yaklaşık 50 milyar dolar ekonomik yük bindirecektir. Paranın olmadığı bir zamanda çöküntü içindeki ekonomi daha da çökecektir” dedi.

Kaynak `; Sözcü gazetesi 

Loading

Paylaş :

Comment here