Kategori Dışı

Barry Callebaut’tan  2022 Pastacılık Trendleri

 Barry Callebaut, tüm dünyada gerçekleştirdiği tüketici araştırmaları ile, en son pastacılık trendlerinin nabzını tutuyor.

             2022’de 6 trend öne çıkıyor.

  • 2022’de pastacılık sektöründe farklı deneyimler, göze hitap eden lezzetler, kutlamalar, sağlıklı yaşam, sürdürülebilirlik ve orijin & lokal lezzetler gündemde olacak.
  • Dünyanın en büyük çikolata ve kakao ürünleri üreticisi Barry Callebaut, bu trendlere uygun ürün ve çözümleriyle sektör profesyonellerinin en büyük destekçisi olmaya devam ediyor.

Dünyanın lider çikolata ve kakao markası Barry Callebaut, 175 yılı aşkın deneyimiyle, çikolata ve şekerleme sektöründe faaliyet gösteren firmalara, yüksek kalitede çikolata ve kakao ürünleri sağlarken, sektör trendlerine göre inovasyon yaparak ve ürün geliştirerek sektöre yön vermeye ve müşterilerine en iyi şekilde destek olmaya devam ediyor.

Bu çerçevede Barry Callebaut, 2022’de pastacılık sektörünü etkileyecek 6 ana trendi ve bu trendlere yönelik sundukları ürünleri paylaştı.

Lezzet tutkunları deneyim peşinde

Tüketici beklentilerinin ürün ve fiyatın ötesine geçip, hijyen, güven ve kendilerine özel, farklı deneyim sunulması gibi alanlara genişlemesiyle pastacılık dünyasında da duyuları uyaran, mutlu ve farklı hisler, uzak diyarlara seyahat ediyormuş hissi yaratan egzotik tatlar, sürprizli aromalar, renkli süslemeler öne çıktı; patlayan şekerli, safranlı, lotuslu, kahveli seçenekler portföylerde yerini aldı.  Alışılmışın güvenli kollarına sığınmak isteyenler için ise karamel, fındık gibi klasik tatlar inovatif dokunuşlarla yeniden trend oldu. Bu doğrultuda donut ve kruvasanı buluşturan cronuts gibi ya da brioche ile muffini birleştiren bruffin gibi hibrit lezzetler de oluştu. Kakao ve çikolata sektöründe Ar-ge ve inovasyona da liderlik eden Barry Callebaut, müşteri talep ve ihtiyaçlarına göre ürün geliştirme ve yeni reçeteler oluşturma yetkinliğiyle “Deneyim” başlığında çok geniş bir yelpazede çözümler sunuyor.

Bitter, sütlü ve beyaz çikolatadan sonra 4. tür çikolata olarak 2017 yılında sektöre sunduğu “Ruby” çikolata gibi deneyimi bambaşka boyutlara taşıyacak yeniliklere imza atıyor. Barry Callebaut bu doğrultuda son olarak, kakao çekirdeğinin tamamının kullanıldığı, bambaşka bir deneyim sunan “Whole Fruit” çikolatayı sektöre sundu, karamelli çikolatasının formülünü yeniledi ve kurabiye dekoru için yeni ürünler, fındık parçacıkları ve yeni dolgu malzemelerini portföyüne ekledi.

Gözler de doymalı

Sosyal medyanın yükselişiyle uyumlu olarak görselliğin kazandığı önem, pastacılık dünyasına da yansıdı ve renkler ile yaratıcı, dikkat çekici sunumlar önem kazandı. Bu doğrultuda Barry Callebaut hem ürün portföyünü genişleterek hem de Mona Lisa dekorasyon markasını büyüterek %100 Belçika çikolatasından farklı dekor malzemeleri, baskılı transfer kağıtları, renkli kaplamalar ve power flower adını verdiği gıda renklendiricilerini kullanıma sundu. Ayrıca dünyanın çikolata işleyebilen ilk 3D tasarım laboratuvarını kurarak yaratıcı şeflere, sınırsız tasarımın kapılarını açtı.

Her an kutlamaya değer

İçinde bulunduğumuz zorlu dönemde, biraz motive olmak ve moral kazanmak için belki de öne çıkan bir diğer trend “kutlamalar”. Bu doğrultuda markalar, klasik lezzetlerini kutlamalara uygun şekilde tematik süsleyip, farklılaştırarak sundular. Bu trend kapsamında sınırlı sayıda üretim de cazip bir seçenek oldu. Barry Callebaut, farklı aromalardaki rengarenk çikolata ve kaplamaları, çikolata ve kakao parçacıkları, farklı tatlarda dolguları, altın, gümüş ve bronz tozları ile bu trendi yakalamak isteyen müşterilerine destek oluyor.

Önce sağlık!

Önem kazanan bağışıklık ve sağlıklı beslenme trendleriyle, glutensiz, laktozsuz, şekersiz ya da az şekerli ürünler tercih edilmeye başlandı. Bu da markaların şekeri, glüteni azaltarak ya da ikame edecek seçenekler kullanarak, yoğurt, yeşil çay, bal gibi sağlıklı içerikler ekleyerek tariflerini yenilemesine ve porsiyonları küçültmesine yol açtı. Barry Calebaut ise bu trende yönelik, müşterilerine sıfır şekerden belirli oranda olacak şekilde farklı şeker çözümlerine, sütsüz çikolata ve fındık dolgularıyla ve kakao tozuyla çözümler sunuyor.

Gezegenimizin geleceğini göz ardı edemeyiz

Kaynakların sınırlı olduğunu idrak ettiğimiz günümüzde gezegenimizi geleceği ve sürdürülebilirlik de pastacılık sektörünü etkileyen trendler arasında yerini aldı. Bu kapsamda veganlık, bitki temelli beslenme, bio/organik ürünler de önem kazandı. Markalar içeriklerini bu doğrultuda gözden geçirip ambalaj ve görünümlerini doğal algısını destekleyecek şekilde düzenlerken vaatlerinin teyidi olarak izlenebilirlik, şeffaflık, otorite kurumlar tarafından verilen sertifikalar önem kazandı. Barry Callebaut bu trende uygun ürün geliştirmek isteyen müşterilerinin, bitkisel/vegan çikolata, dolgu ve dekor malzemeleriyle yanında yer alıyor.

Lider firma ayrıca, arı-dostu fındık kullandığı ürünleri ve sadece çikolata değil tüm içeriği organik ürünleriyle sektörde sürdürülebilirlik açısından da öncü konumda. Cocoa Horizons sertifikalı kakao hammaddesi ile hem izlenebilir hem sürdürülebilir üretim yapan Barry Callebaut, bunun yanı sıra FairTrade, Rainforest Alliance ve UTZ gibi diğer global sivil toplum kuruluşlarıyla da birlikte çalışıyor ve müşterilerinin sürdürülebilirlik yolculuğunu destekliyor.

Tüketici yediklerinin nereden geldiğini merak ediyor.

2022’de pastacılık dünyasının peşinden koşacağı bir diğer trend “orijin ve yerel lezzetler” trendi olacak.  Çünkü artık, ürünün lezzetinin ve güvenilirliğinin teminatı olarak “nereden geldiği” kadar nasıl bir tarım yöntemi kullanıldığı ve arkasındaki hikaye de merak ediliyor.  Markalar bu doğrultuda hem iletişimlerinde hem ambalajlarında nereden geldiklerini anlatan hikayelerine yer vermeye başlarken, Barry Callebaut farklı deneyim ve lezzetleri ön plana çıkarmak ve yerel lezzetlere dikkat çekmek isteyen müşterileri için orijin serileri ile tek kaynaktan alınan kakao çekirdeklerinden üretilen çikolatalar sunabiliyor.

Barry Callebaut Group Hakkında (www.barry-callebaut.com):

 2019/20 mali yılında yaklaşık 6,9 milyar CHF (6,4 milyar Euro / 7,1 milyar Dolar) yıllık satışıyla Zürih merkezli Barry Callebaut Group, kakao çekirdeklerinin tedarik edilmesinden işlenmesine ve çikolata dolumları, süslemeleri ve karışımları dahil olmak üzere en iyi çikolataları üretmeye kadar, dünyanın önde gelen yüksek kaliteli çikolata ve kakao ürünleri üreticisidir. Dünya genelinde 60’tan fazla üretim tesisinde faaliyet gösteren Grup, çok çeşitli ve özel küresel işgücü istihdam etmektedir.
 Barry Callebaut Group, endüstriyel gıda üreticilerinden çikolata üreticileri, pasta şefleri, fırıncılar, oteller, restoranlar ve catering şirketleri gibi zanaatkar ve profesyonel çikolata kullanıcılarına kadar tüm gıda endüstrisine hizmet vermektedir. Bu gurme müşterilerin özel ihtiyaçlarını karşılayan iki global marka Callebaut® ve Cacao Barry®’dir.

 

Barry Callebaut Group, geleceğin kakao tedarikini sağlamak ve yetiştiricilerin geçim kaynaklarını iyileştirmek için 2025’e kadar sürdürülebilir çikolatayı norm haline getirmeyi taahhüt ediyor. Cocoa Horizons Foundation’ın sürdürülebilir bir kakao ve çikolata geleceği yaratma hedefine destek olmaktadır.

 

Loading

Paylaş :

Comment here