Ekonomi

Kilitleme Ve Etiketleme Hayat Kurtarıyor …

Makine Ve Ekipmanlarda Açığa Çıkan Enerji İşçilerin Hayatını Riske Atıyor!

Makine ve ekipmanların yoğun bulunduğu iş ortamlarında sık sık bakım ve arıza onarımları gerçekleştirilmekte. Bu gibi durumlarda çalışanları bekleyen en büyük tehlike ise bakım ve onarım programı sırasında sistemlere enerji verilmesiyle ortaya çıkabilecek kazalar. Bu kazalar, çalışanlarda kesik, kırık ve ciddi derecede yanıklar oluşmasına neden oluyor. Söz konusu durumların ölümlere varabilecek istenmeyen sonuçlara sebebiyet verdiğini aktaran Ülke Endüstriyel Kurumsal Çözümler Direktörü Murat Şengül, kilitleme ve etiketleme araçlarının hayat kurtardığını vurguluyor.

Günümüzde pek çok meslek grubu çeşitli güvenlik riskleriyle karşı karşıya kalıyor. Önceden belirlenebilecek riskler karşısında gerekli tedbirlerin alınması ise işçilerin hayatını kurtarıyor. Makine ve ekipmanların kurulum, onarım ve bakımı sırasında sistemlerin çalışmaya devam etmesi işçi güvenliğini riske atıyor. İşçi güvenliği için tedbir almanın ön koşulu olarak iş verenlerin tehlikeli enerji kontrol prosedürlerinin ilgili hükümlerini bilmeleri, anlamaları ve uygulamaları gerektiğine dikkat çeken Ülke Endüstriyel Kurumsal Çözümler Direktörü Murat Şengül, iş verenler için başarılı bir kilitleme ve etiketleme programının 5 temel öğesine değiniyor.

  1. Kilitleme ve etiketleme programı geliştirin. Kilitleme ve etiketleme uygulamalarının başarılı olması için ilk adım uygun bir enerji kontrol programı geliştirmek ve belgelemektir. Bu program ile hangi operasyonel işlem sırasında hangi kilitleme ve etiketleme aracının kullanılacağı önden tespit edilir ve çalışanlar, tehlike kaynaklarından korunmuş olur. Yazılı bir kilitleme belgesi, programın öğelerini oluşturmak ve açıklamak için kritiktir. İşçileri en iyi şekilde koruduğundan emin olmak için yıllık olarak gözden geçirilmesi gereken bu program, dikkat ve titizlikle oluşturulmalıdır.
  2. Makine ve ekipmana özgü prosedürler izleyin. Kilitleme yöntemleri resmi olarak belgelenmeli ve kilitlemeyi kapsayacak olan ekipmanlar açıkça belirtilmelidir. Yöntemler, tehlikeli enerjiyi kontrol etmek amacıyla ekipmanların kapatılması ve emniyete alınması için gerekli özel adımların yanı sıra kilitleme ve etiketleme cihazlarının yerleştirilmesi, çıkarılması, aktarılması için gerekli adımlar ile detaylandırılmalıdır. Makine ve ekipman görsellerinin de bulunduğu bu belgeler işçilerin dikkatini çekecek noktalara asılmalıdır.
  3. Sürdürülebilirliği olan programlar seçin. Kilitleme ve etiketleme programı sürekli olarak geliştirilmelidir. Bu durum düzenli olarak planlanmış incelemeler içerir. Programın düzenli olarak gözden geçirilmesi kilitleme ve etiketlemenin proaktif olarak ele alındığı bir güvenlik kültürü yaratacaktır.
  4. Enerji izolasyon noktaları belirleyin ve işaretleyin. Enerji kontrol noktaları olarak belirlenen vana, şalter ve fişler standartlaştırılmış etiketlerle tanımlanmalıdır. Bu işaret ve etiketlerin makine ve ekipmana özgü prosedürlerle tutarlı olmalıdır.
  5. Programa uygun kilitleme ve etiketleme ekipmanı kullanın. Piyasada işçileri güvende tutmaya yardımcı olmak için tasarlanmış çok sayıda ürün bulunsa da özgün oluşturulan programlar için en uygun çözümü seçmek kritik önem taşıyor. Bu açıdan, iş ve işçi güvenliği için sağlanması gereken ideal sağlık ve güvenlik ortamı, ancak Avrupa Standartları’nı karşılayan yüksek kalitedeki ekipman ile yakalanabilmektedir.

 

  1. Ülke Endüstriyel Hakkında:

 Ülke Endüstriyel Çözümler Ltd. Şti. endüstri dünyasının talep ve ihtiyaçlarına katma değerli ve yenilikçi çözümler sunmak amacıyla kurulmuştur. Endüstriyel çözümler ve ürünler konusunda deneyimli kadrosuyla birlikte endüstriyel ortam ve süreçleri titizlikle analiz edip müşterilerine farklı, etkin ve yenilikçi çözümler oluşturmaya odaklanmıştır. Uzman kadrosu ile ihtiyaç duyulan pek çok ürün ve hizmeti sunma konusunda her biri kendi alanında lider uluslararası marka ve profesyonellerle iş birliktelikleri yapan Ülke Endüstriyel, endüstri dünyasına doğru marka, doğru ürün, doğru uygulama prensibiyle yenilikçi çözümler sunmayı hedeflemektedir. Ülke Endüstriyel, kişisel koruyucu donanımlardan aşındırıcılara, bant ve yapıştırıcı grubundan kimyasallara dek geniş bir portföyde büyük kurumsal müşterilerine çözüm sunmaktadır.

 

Loading

Paylaş :

Comment here