Kategori Dışı

Yeni yılı dışarıda karşılamak isteyenlere uyarılar

YENİ YILDA MEKAN SEÇİMİ KONUSUNDA DİKKATLİ OLUN

2023’ü dışarıda kutlamaya mı karar verdiniz? Cevabınız evet ise yeni yıl mekanı seçimi konusunda YEMEKDER Başkanı Engin Güner, paradurumu.com’a uyarılarda bulundu.

Yeni yıla sayılı günler kaldı. Unutulmaz bir akşam geçirmek, gönlünüzce eğlenmek istiyorsunuz. Nereye gideceğinize karar veremediyseniz sizler için YEMEKDER Başkanı Engin Güner’den mekan seçimi konusunda öneriler aldık. Teknoloji ve sosyal medyanın gelişmesiyle birlikte yiyecek-içecek sektörünün popülerliğini arttırdığı ve bir kültür haline dönüştüğünü belirten Güner, yeni yılı dışarıda karşılamak isteyenlerin sayısının da her geçen gün arttığını ancak mekan seçimi konusunda dikkatli olunması gerektiğini söyledi.

DOLULUKTAN GİDİLECEK TESİS KALMADI

Güner, “Artık günümüzde, modern şehir insanı için dışarıda yemek, gezi ve eğlence bir lüks değil, standart. Bir de pandemi kısıtlamaları sonrası, özgürlükler tekrar keşfedilince; hafta sonları ve tatil sezonlarında gidecek yol, kalınacak tesis, yemek yiyecek lokanta kalmadı desek yerinde olur. Bundan sonrada dışarıda yemek ve konaklama tesislerine olan talep artarak devam edeceğini düşünüyorum“ dedi.

PANDEMİ SONRASI YILBAŞI TERCİHLERİ DEĞİŞTİ

Pandemi sonrası müşterilerin yılbaşı tercihlerinde hijyen konusunda hassasiyetlerinin artırdığını belirten Güner, yeni yılda eğlence mekanlarındaki fiyatların müşterileri şaşırtmasının pek mümkün olmadığı görüşünde. Güner, “Ülkemiz 85 milyon, yabancılar ve turistlerle birlikte İstanbul en az 20 milyon.  Böyle devasa bir pazarda, her ürünün, her fiyatın müşterisi var. Bu yılbaşında da böyle, hafta sonu, bayram ve yaz tatillerinde de“ açıklamasında bulundu.

TAVSİYE EDİLEN YA DA DENENMİŞ İŞLETMELERİ TERCİH EDİN

Yeni yılı dışarıda otel ve restoranlarda geçirmek isteyenlere önerilerini sıralayan Güner şunları söyledi:

Yılbaşılar, bayramlar, tatil dönemleri müşteri talebinin çok yüksek olduğu zamanlardır. Böyle zamanlarda iyi mekânları zaten müdavimleri rezerve eder. Bu dönemlerde, iyi niyetli olmayan denetimsiz, ucuza kaçmak isteyen işletmeler de maalesef ortaya çıkar. Yılbaşı gecenizde kötü bir sürprizle karşılaşmamak için daha önce denenmiş, memnun kalınan ve tavsiye edilen işletmelerin tercih edilmesini öneririm.

TUVALETLER İŞLETMENİN MUTFAĞININ AYNASIDIR

Bunun dışında yıllara dayanan tecrübelerimizle edindiğim bir yöntem daha var. Tuvaletler… Evet tuvaletler,  işletmelerin mutfaklarının aynasıdır. Tuvaleti düzenli ve temiz olan işletmenin, mutfağı da, servisi de düzenli ve temizdir.

İMALATHANE BÖLÜMÜ VE HİJYEN

Gerek görürseniz bir işletmenin imalathane bölümlerinin hijyen kurallarına uygun olup olmadığını bir müşteri olarak denetleyebilmelisiniz.  Otel ve restoranlarda müşterilere sunulan ürünlerin hijyen koşulları, dolaplarda bulunan hazır gıdaların son tüketim tarihleri ile şarküteri ürünlerinin paketlenme şekilleri son derece önemlidir.

YIL BAŞINDA ÖZEL HİNDİ MENÜSÜ

 

YEMEKDER Başkanı aynı zamanda Tama Mutfak Ltd.Şti. sahibi Engin Güner, bu yıl başını evde geçirmek isteyenler için hazırladıkları özel menülerini bizlerle paylaştı:

Hemen her yeni yıl akşamı, evde yılbaşı kutlayacak müşterilerimiz ve dostlarımız bizden hindi dolması talep ederler. Geri bildirimleri genellikle “Kestaneli iç pilava bayıldıkları” şeklindedir. Hindi için de, ayıp olmasın diye her seferinde “güzeldi” derler. Aslında hindinin but kısmı kuzu etine yakın bir lezzette olmasına rağmen, ürünün göğüs kısmı çok kuru ve pek de lezzetli değildir. Bu sebeple bu sene sadece hindinin kemiksiz üst but kısmını konveksiyonel fırında ve ağır ateşte pişirip, tandır yapacağız. Müşteri ve dostlarımıza ağır ateşte pişmiş kemiksiz hindi but tandırı ile yine her zaman olduğu gibi kestaneli iç pilavı ve brüksel lahanası da ilave ederek göndereceğiz.

KAYNAK   

Para Durumu

Loading

Paylaş :

Comment here