Manşet

Türk Mutfağı Haftası etkinlikleri başladı…

 

Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından koordine edilen Türk Mutfağı Haftası etkinlikleri başladı. Bu yıl ikincisi düzenlenen Türk Mutfağı Haftası’nda, UNESCO  Yaratıcı Şehirler Ağı tarafından belirlenen “Dünyanın 26.  Gastronomi Kenti” Hatay’ın yöresel mutfağı ile Türk yemek kültüründeki sürdürülebilir ve sıfır atık üretim uygulamalarına yer veriliyor. 21-27 Mayıs arasında devam edecek etkinliklere BTA’nın geleneksel tatlarıyla bilinen markası Tadında Anadolu İstanbul, İzmir Adnan Menderes ve Ankara Esenboğa Havalimanı şubeleriyle katılım sağlıyor.

Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinasyonuyla bu yıl ikinci kez düzenlenen Türk Mutfağı Haftası etkinlikleri başladı. Onlarca farklı medeniyetin izlerini taşıyan bereketli bir coğrafya ve zengin tarihle beslenen Türk gastronomisinin küresel bir kutlaması olarak nitelendirilen etkinlikler kapsamında Türkiye Cumhuriyeti’nin dış temsilcilikleri ve yurt içinde Türk Mutfağı’nın eşsiz örnekleri sunuluyor.

21-27 Mayıs arasındaki Türk Mutfağı Haftası etkinlikleri geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Türkiye’nin her bölgesinden 600’ün üzerinde tarifi, geleneksel yöntemlerle çalışan üreticilerden aldığı malzemelerle aslına uygun şekilde sunan Tadında Anadolu da katılım sağlıyor. Bu yılın özel menüsü UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’nda yer alan Hatay’ın yerel reçetelerinden oluşuyor. Kendine özgü kahvaltısı ve 650’den fazla yemeği ile dikkat çeken Hatay mutfağı, taze sebzelerin, kaliteli zeytinyağının, baklagillerin ve tahılların ağırlıkla kullanıldığı eşsiz bir Akdeniz mutfağı olarak biliniyor.

Türk Mutfağı’nın kadim, sürdürülebilir, sıfır atıklı, sağlıklı ve zamansız gelenekleri

BTA’nın Anadolu mutfağının kültür mirasını günümüze taşıyan markası Tadında Anadolu etkinliklere İstanbul Havalimanı dış hatlar gidişte ve İzmir Adnan Menderes ile Ankara Esenboğa Havalimanı iç hatlarda bulunan şubeleriyle katılım sağlıyor. Türk Mutfağı Haftası etkinlikleri boyunca Tadında Anadolu şubelerini ziyaret edenler, Hatay’ın yerel malzemeler ve geleneksel pişirme teknikleri kullanılarak hazırlanan yöresel yemeklerini tadarken, kadim Türk Mutfağı’nın zengin biyolojik çeşitliliği hakkında bilgi edinme fırsatı buluyor. Mutfağımızın  sürdürülebilir ve sıfır atık yaklaşımına dayalı pişirme metodolojisi ile uygulamalı bir deneyim de yaşayan katılımcılar, birlik ve beraberlik etrafında yapılandırılan Türk yeme-içme ritüelleri etrafında birleşiyor. Bu yılki Hatay menüsünde biberli ekmek, zeytin salatası, humus, kısır, tepsi kebabı ve künefe yer alırken, etkinlikler Türk kahvesi, Türk çayı ve lokum ikramları eşliğinde eşsiz bir yeme-içme deneyimine dönüşüyor.

Baha Bülbül’den dayanışma mesajı

Türk Mutfağı Haftası etkinliklerinde bu yılın özel menüsü için Hatay’ın seçilmesinin önemine değinen BTA CEO’su Baha Bülbül, ülkemizde yaşanan deprem felaketinin ardından desteğe ihtiyaç duyan şehrimizin yerel üreticilerimizden temin edilen yerel ürünleriyle hazırlanan menüyle bir kez daha birlik ve beraberlik mesajı verildiğini söyledi. Baha Bülbül, “BTA ve Tadında Anadolu olarak yaşadığımız coğrafyanın kadim değerlerini, Anadolu’nun kahraman üreticilerini ve ürünlerini korumak, gelecek nesillere taşımak, yabancı misafirlerimizin de bu zengin kültürle tanışmalarını sağlamak adına büyük gayret gösteriyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığı girişimiyle düzenlenen Türk Mutfağı Haftası’nda bir kez daha bu misyonumuzu yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Toplumsal kaynaşmanın ana unsurlarından olan sofralarımızla cömertlik, paylaşım ve dayanışma ruhumuzu ortaya koymaya devam edeceğiz” dedi.

Sadece geçmişe ve geleneğe değil, geleceğe de iz bırakan büyük bir zenginlik sunan Tadında Anadolu, İstanbul Havalimanı’nda dış hatlar gidişte pasaport kontrolü sonrasında 1.700 metrekarelik alanda hizmet veriyor. Restoran, ocakbaşı, taş fırın, döner ve cağ kebabı, kahve ve geleneksel tatlıların yanı sıra mevsimsel olarak yenilenen ve her bölgeden aslına uygun yapılan tariflerden oluşan açık büfeyle misafirlerini karşılıyor. İzmir Adnan Menderes ve Ankara Esenboğa Havalimanı iç hatlarda da bulunan Tadında Anadolu, ABD merkezli Daily Meal tarafından dünyanın en iyi 30 havalimanı restoranı arasında gösterildi.

 

Loading

Paylaş :

Comment here