Manşet

EKMEK DOLMASI, SÖKE’YLE TÜRKİYE’YE TANITILIYOR

Haber ; İlayda User
userilayda86@gmail.com


60 yıllık uzmanlığı ve tecrübesiyle mutfakların vazgeçilmez markası Söke, 16 Ekim Dünya Ekmek Günü kapsamında Söke’nin yöresel lezzeti ekmek dolması(fodula)na sahip çıkıyor.

Söke, 1963 yılında dünyada en saygın değirmen teknolojisini geliştiren İsviçreli Bühler makinelerini ve teknolojisini kullanarak kurduğu ilk değirmeniyle ismini aldığı Söke’de, önemli bir buğday üretim havzası olan Söke ovasının içinde üretime başladı. Söke, 2022 yılı itibariyle Türkiye’nin ve sektörün global markalarından Ulusoy Un bünyesinde yer almakta.
Söke’nin Sökeli Kadın Kooperatifiyle yaptığı işbirliğiyle fodulanın tüm Türkiye’de tanınması hedefleniyor. Sosyal sorumluluk projesi kapsamında amaç; yöresel ekmek dolmasının bilinirliğini arttırmak, sonraki nesillere tanıtmak. Ürün tescili alınan ve coğrafi işaretleme çalışmaları devam eden fodulanın ileri vadede dondurulmuş ürün olarak piyasaya satışa sunulması da planlanıyor.

16 Ekim Dünya Ekmek Günü kapsamında açıklama yapan Söke Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Eren Günhan Ulusoy; “Çalışmalar iş birliği içinde Söke ile Sökeli Kadın Kooperatifi arasında gerçekleştirilmekte. Umut ediyoruz hep  beraber tatma şansını yakaladığımız ürün Türkiye çapında dünyada talep bulan, karşılık gören ürün haline gelir.
Bu bir sosyal sorumluluk projesi olarak görünse de her kadın girişimcimizin ufkunun çok ileri gideceğinden eminiz. Hem duygusal hem sektörel olarak bir çalışma yapılmakta. Fodula için özel ürettiğimiz hazır ekmeklerle ve
verdiğimiz un desteğiyle Sökeli kadınların fodula yapımını kolaylaştırırken, onların girişimciliğine de destekte bulunuyoruz” dedi. Lokmalık undan boyozluk ve böreklik una, pidelik undan tandırlık una kadar Söke ürün grubunda 20’den fazla un çeşidi bulunuyor. Söke, evde ekmek yapmak isteyenler için de ekmek unu karışımları yapıyor.
Söke, çok tahıllı, çavdarlı, tam buğday, yulaflı, ruşeymli, köy ekmeği ve sarı sert buğday un karışımlarıyla çeşitli ekmekler yapmak için alternatifler sunuyor.

Loading

Paylaş :

Comment here