Sağlık

Kadın Girişimciler İçin Psikolojik Dayanıklılığı Artırma Yolları

Haber ;  İlayda User
userilayda86@gmail.com

 

Yakın İlişkiler ve Relate App Kurucusu Psikolog Dr. Gizem Sürenkök, kadın girişimcilere iş dünyasında nasıl güçlü kalınabileceğini, psikolojilerini nasıl sağlam tutabileceklerini ve başarıyı yakalayabilmek için neler yapmaları gerektiğini anlattı.

Dr. Gizem Sürenkök “Kadın girişimcilerin kendilerine ve yeteneklerine olan öz güvenlerini kaybetmemeleri gerekiyor. Kendi potansiyellerine olan inançlarını geliştirmek, başarıya giden yolda çok önemli.” Dedi.

“Stres, iş dünyasında kaçınılmazdır.” Diyen Sürenkök Stresle başa çıkmak için şu tavsiyeleri verdi: “yoga, meditasyon veya spor gibi rahatlama tekniklerini deneyin. Ayrıca iş yoğunluğunu yönetmek için etkili zaman yönetimi becerileri geliştirin.” Risk algısı ve başa çıkma konularına da değinerek “Girişimcilik risklerle doludur ve bu riskler kadın girişimcilerin psikolojik dayanıklılığını olumsuz etkileyebilir. Riskleri anlama, değerlendirme ve ele alma yeteneği, başarıyı büyük ölçüde etkileyen unsurlardan biridir.”dedi.
Son olarak “Başkalarının desteği, girişimcilerin psikolojik dayanıklılıklarını artırabilir.Kadın girişimciler için de güçlü bir destek ağı oluşturmak kritik konulardan biri. Mentorlardan, iş arkadaşlarından, diğer girişimcilerden, arkadaşlardan ve aile bireylerinden oluşabilen bu destek ağı kadın girişimcilere güçlü bir psikolojik dayanıklılık temeli oluşturabilir. Bunun yanısıra  açık ve ulaşılabilir hedefler belirlemek, sizi motive eder ve odaklanmanıza yardımcı olur.
Aynı zamanda, bu hedeflere nasıl ulaşacağınıza dair bir plan yapmak da önemlidir. İş yoğunluğu içinde bile kendinize zaman ayırmak önemlidir. Düzenli bir şekilde dinlenmek, fiziksel ve zihinsel sağlığınıza odaklanmak için gereklidir. Ayrıca iş ve özel yaşam arasındaki dengeyi korumak,psikolojik dayanıklılığı artırmanın önemli bir parçasıdır. Aşırı iş yükü, girişimcilerin stres seviyelerini artırabilir. Bu da özel yaşamda huzursuzluklara sebep olabilir.” Diyerek sözlerini noktaladı.

Loading

Paylaş :

Comment here