Manşet

Ekşi Maya Ekmek İsrafını Önlüyor

Haber ; İlayda User
userilayda86@gmail.com

 

 Puratos Türkiye, her yıl 16 ekimde kutlanan Dünya Ekmek Günü’nde ekşi mayalı ekmeğin faydalarına dikkat çekiyor.  Puratos, 4 kıtada 100’den fazla ülkede 10 bini aşkın çalışanıyla ürün ve hizmet sunan Belçika merkezli global bir gruptur. Ekmekçilik, pastacılık ve çikolata sektörlerinde artizan, endüstriyel, perakende ve gıda sektöründeki müşterileri için yenilikçi bir ürün yelpazesi ve uygulama uzmanlığı sunar. 1919 yılında kurulan Puratos Türkiye’de 30 yılı aşkın bir süredir faaliyet göstermektedir. Dünya ekşi maya geleneğinin mirasçısı olarak bilinen Puratos hayata geçirdiği dünyanın ilk ve tek Ekşi Maya Kütüphanesi’nde 30 farklı ülkeden 145 ekşi maya yer alıyor. Bu ekşi mayalar kütüphanedeki buzdolaplarında tutulup yapıldığı orijinal unla her iki ayda bir beslenerek devamlılığı sağlanıyor.

Puratos, tarihi M.Ö. 3000 yıllarındaki antik Mısır uygarlığına kadar uzanan ekşi mayalı ekmeğin bugün yeniden eski değerini bulması için çaba gösteriyor. Ekşi mayanın, Anadolu ekmek kültürünün bir parçası olduğunu da hatırlatan Puratos, ekşi mayanın faydalarını şöyle sıralıyor:

Ekşi mayalı ekmek, ek besleyici faydaları olan laktik bakteri ve maya karışımı ile fermente edilir, bu nedenle ekşi maya üretiminde kullanılan tahıldan daha besleyicidir. Ekşi mayalı ekmek normal ekmeğe göre daha düşük bir glisemik indekse sahiptir. Daha uzun süre tokluk hissi vererek öğün aralarında atıştırmayı önler.

Ekşi mayalı ekmekte bulunan vitamin ve mineraller vücut tarafından daha kolay emilir ve vücut bunları daha iyi bir şekilde kullanabilir. Ekşi mayada bulunan mikroorganizmalar, bağırsak florasını (veya mikrobiyotayı) olumlu yönde etkiler ve böylece sindirimde bazı ek faydalar sağlar.

World of Statistics’in yaptığı araştırmaya göre dünyada en fazla ekmek tüketen ülkelerin başında Türkiye, Sırbistan ve Bulgaristan yer alıyor. Türkiye’de kişi başına yıllık ekmek tüketimi 110 kiloya kadar ulaşıyor. Ancak bir o kadar ekmek de israf ediliyor. UNEP (The United Nations Environment Programme – Birleşmiş Milletler Çevre Programı) 2021 raporuna göre Türkiye’de, günlük 4,9 milyon ekmek israf ediliyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2020 verilerine göre ise Türkiye’de, her yıl bir buçuk milyarın üzerinde ekmek çöpe gidiyor.  Puratos, bu noktada ekşi maya ile yapılan ekmeklerin raf ömrünün uzun olduğunu hatırlatarak, ekşi mayanın ekmek israfını önlemekteki rolünün de altını çiziyor.

Loading

Paylaş :

Comment here