Kadın-Moda

Kadınların iş yerinde karşılaştıkları gizli ya da açık önyargılar

Uluslararası işe alım ve danışmanlık şirketi Michael Page, cinsiyet çeşitliliğini desteklemenin Avrupa’daki şirketler için önemine dikkat çeken verileri derledi. Bu veriler Michael Page Sürdürülebilirlik Öngörüleri Araştırmasına dayanıyor. Avrupa ülkelerinde 2022 yılında yaklaşık beş bin çalışan ve iş arayan ile gerçekleştirilen bu araştırmaya göre; Avrupa’da erkek çalışanların %18’i cinsiyet eşitliğini “hiç” umursamadıklarını söylüyor. İşyerlerinde kadınlar, cinsiyet ayrımcılığına erkeklerden 3 kat daha sık maruz kalıyor. İş-yaşam dengesinin olmaması, kadınların %25’inin kariyerlerini bırakmasına neden oluyor. Ayrıca evle ilgili bakım görevleri, Avrupalı kadınların %7’sinin işgücünden ayrılmasına neden oluyor. Diğer taraftan orta kademe kadın yöneticilerin her yıl %23’ü cinsiyet ayrımcılığına uğruyor. Üst düzey kadın yöneticilerin%31’i ise yılda en az bir kez cinsiyet ayrımcılığı ile ilgili davranışlarla karşılaşıyor.

En yaygın 6 önyargı ve onlara meydan okuma yolları

Michael Page Türkiye Direktörü Çağla Şengöz Altaş, “Cinsiyet çeşitliliğini desteklemenin önemine dikkat çekerek, “Öncelikle kendimizde ve başkalarında var olan önyargıların farkında olmalı ve bunlara meydan okumayı öğrenmeliyiz.” diyor. Michael Page olarak, kültürlerini daha kapsayıcı, çeşitli ve eşitlikçi hale getirmeye ve önyargıları ortadan kaldırmaya özen gösteren kurumlar ile çalışmayı tercih ettiklerini ifade ediyor. Kadınların gelişimlerini engelleyen unsurları göz önüne alarak, liderlik rollerini üstlenebilmeleri ve daha adil fırsatlara sahip olabilmeleri için, şirketlerin daha fazla destek vermesi gerektiğine vurgu yapıyor. “Şirketler bu desteği verirken kapsayıcı, çeşitliliği kutlayan ve farklı liderlik tarzlarına değer veren bir kurum kültürü geliştirmeyi önemsemelidir” diyen Altaş, kadınların iş yerinde karşılaştıkları açık ya da gizli önyargılardan en yaygın olan altı tanesini ve bu önyargılara meydan okumanın yolları ise şöyle özetleniyor;

1-Beğenilebilirlik Önyargısı: Erkeklerin aksine, kadınlar genellikle iddialı oldukları için sert olarak görülürler. Bu önyargılı eleştiriler öznel ve belirsizdir. Belirsiz, önyargılı eleştirilere meydan okuyun ve/veya yeniden çerçevelendirin.

2- Performans Önyargısı: Kadınların performansı genellikle hafife alınırken, erkeklerinki abartılıyor. Kadınlar, performans önyargısı nedeniyle uygun fırsatları reddedebilir. Kariyer gelişimini teşvik edin ve destekleyin.

3- Annelik Önyargısı: Annelik önyargısı, kadınların erkeklerden daha az kariyer odaklı olduğunu varsayar. Taraflı yorumlar kanıta dayalı değildir. Annelik önyargısına “Sana bunu söyleten nedir?” diye meydan okuyun.

4- İlişkilendirme Önyargısı: Kadınlar, eylemleri için erkeklerden daha az kredi ve daha fazla suçlama alırlar. Ekibinizdeki kadınların başarılarını vurgulayın. Görünürlüklerini artırmak için sosyal medyayı kullanın.

5- Yakınlık Önyargısı: Farklı olanları dışlarken bizim gibi insanları kayırmak, yakınlık önyargısıdır.”Farklı” kelimesinin ekibe çeşitlilik ve yeni bir bakış açısı sunabileceğine dikkat çekerek bu önyargıya meydan okuyun.

6- Kesişimsellik Önyargısı: Kadınlar ırk, cinsel yönelim, engellilik ve kimliklerinin diğer yönlerine dayalı önyargılarla karşı karşıyadır. Engelli veya diğer kimlik özelliklerine sahip kadınların “özel muamele” gördüğünü iddia eden iş arkadaşlarına meydan okuyun.

Loading

Paylaş :

Comment here