Haberler

Akyaka’daki çekilme deprem habercisi mi?

Doç. Dr. Mustafa Bahadır Önsoy açıkladı: Akyaka’daki çekilme deprem habercisi mi?

Muğla’nın Ula ilçesindeki Akyaka sahilinde deniz suyunun kıyıdan yaklaşık 20 metre çekilmesi bölgeye yeni yerleşenlerde deprem endişesine neden olurken, Doç. Dr. Önsoy, “Korkulacak bir durum yok. Sahilde her sene yaşanıyor. Depremler ile deniz suyunun çekilmesinin doğrudan bir ilişkisi yok” dedi.

Güncellenme: 11:44, 26/01/2021

Doç. Dr. Mustafa Bahadır Önsoy açıkladı: Akyaka’daki çekilme deprem habercisi mi?

Aralık ayında başlayan ve mart ayına kadar devam eden doğa olayında deniz suları öğle saatlerinde çekilmeye başlıyor, sabah yine aynı seviyesine geri dönüyor. Gel-git nedeniyle yaşanan çekilme sırasında denizin ortasında kum tepeleri oluşuyor.

FOTO: DHA

‘DENİZ SUYU HER DÖNEM ÇEKİLİR’

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Temel Bilimler Bölüm Başkanı Doç. Dr. Mustafa Bahadır Önsoy, Akyaka’daki deniz çekilmesinde endişe edilecek bir durum olmadığını söyledi.

Akyaka sahilinde eğimin yüksek olduğunu kaydeden Doç. Dr. Önsoy, “Dolayısıyla az miktardaki suyun çekilmesi bile geniş bir sahadaymış gibi gel-git etkisi yaratıyor. Yaklaşık 20 metrelik bir çekilme, daha fazlaymış gibi görünüyor. Halbuki eğimin olduğu bu sığ bölgede yaşanan doğa olayı normal bir durum” dedi.

‘AKYAKALILAR ALIŞKIN’

Akyaka halkı ise doğa olayına alışkın olduklarını ancak yeni yaşamaya başlayanların bu durumdan tedirgin olduklarını hatırlattılar. Bölge sakinlerinden Nigar Meletli, “Her sene aynı şeyi yaşıyoruz, deniz çekiliyor. Sonrasında eski haline geri dönüyor” dedi.

Ali Göktaş da denizin çekilmesini deprem nedeni olarak görmediklerini söyledi. Osman Özlem ise denizden su çekilmesinin ve tekrar geri gelmesinin alışılmış bir doğa olayı olduğunu kaydetti.
(DHA)

Kaynak

766 total views, 14 views today

Zerrin Özcan

Zerrin Özcan

Dijital Medya Koordinatörü @ Catering Guide
Zerrin Özcan

Son Yazıları | Zerrin Özcan (Tümünü Gör)

Paylaş :

Comment here