Teknoloji-Yazılım

Clubhouse ve Spaces’a Ciddi Bir Rakip Geldi : Telegram Voice Chat!

Sesli Sohbetler 2.0: Kanallar, Milyonlarca Dinleyici, Kaydedilen Sohbetler, Yönetici Araçları

Önce Clubhouse ile başlayan ve şu günlerde Twitter Spaces ile devam eden sesli sohbet özelliği Telegram‘ın özelliği ile farklı bir boyuta taşındı.

Ciddi rakipten kastım Clubhouse’un sadece IOS ve IOS’un bazı sürümlerinde çalışıyor olması ve davetiye ile girilebilmesi-kullanılabilinmesi aynı şekilde Twitter’in da bu özelliği tüm kullanıcılarına açmamış olması bu anlamda Telegram’ı ön plana çıkarıyor.

Telegram Voice Chat kullanmak için sadece Telegram yüklenmiş olması yeterli, Platform bağımsız-davetiyesiz!

Evet doğru okudunuz davetiyesiz ve tüm platformlarda çalışıyor. Telegram Aralık 2020’de ilk duyurduğu bu özelliği gruplar için sadece kullanıma sunmuştu. Geçtiğimiz gün 19 Martta yayınladığı yeni güncelleme ile Kanallar içinde kullanıma sundu üstelik sınırsız dinleyici sayısı özelliği ile bu aynı zamanda bir yayını demek oluyor.

Sesli Sohbetler, ilk olarak az öncede belirttiğim gibi Aralık ayında sunuldu ve Telegram gruplarına canlı konuşmanın yeni bir boyutunu ekledi.

Bu güncelleme ayrıca kaydedilebilir sesli sohbetler, zengin katılımcı listeleri, el kaldırma işlevi, konuşmacılar ve dinleyiciler için davet bağlantıları, sesli sohbet başlıkları ve tanınmış kişilerin kanalları ile sesli sohbetlere katılmaları için bir yol sunuyor.

Sınırsız Sesli Sohbetler

Kanalların ve genel grupların yöneticileri artık milyonlarca canlı dinleyiciye sahip sesli sohbetlere ev sahipliği yapabiliyor. Konuşmanız ne kadar popüler olursa olsun, yeni insanlar sizi dinleyebilecek. Bu sanki 21. yüzyıl için yeniden icat edilmiş kamu radyosu gibi.

Sesli sohbet başlatmak için, yöneticisi olduğunuz herhangi bir grubun veya kanalın profilini açın, (⋮) veya (⋯) dokunun ve Sesli Sohbet Başlat seçeneğini seçin.
Kaydedilen Sohbetler

Bazı konuşmaların geçici olması amaçlanırken diğerleri korunmaya ve başkalarına aktarılmaya değer. Yöneticiler artık konuşmaları kaydetmek ve bunları canlı etkinliği kaçıran takipçilerine yayınlamak için sesli sohbetlerden ses kaydedebilirler.

Kaydı bitirdikten sonra, ses dosyası Kayıtlı Mesajlar bölümünüzde anında kullanılabilir hale gelir. Sürprizleri önlemek için kaydedilen sohbetler, başlıklarının yanında kırmızı bir ışıkla işaretlenir.

El Kaldır

Katılımcıların sessize alındığı sohbetlerde, dinleyiciler ellerini kaldırmak ve konuşmak istediklerini yöneticilere bildirmek için buna dokunabilirler. Bu tıpkı bir talk show’a katılmak gibi, ama heyecan verici animasyonlarla.

Uzmanlığınızı, ilgi alanlarınızı veya biraz kendiniz hakkında ayrıntılar vermek için kullanabileceğiniz hakkında metniniz artık katılımcılar listesinde görülebilir. Bu bilgiler, yöneticilerin sorularınız veya yorumlarınız için iyi bir düzlem bulmasına yardımcı olabilir.
Konuşmacı ve Dinleyici Bağlantıları

Genel grupların ve kanalların yöneticileri artık sesli sohbeti hemen açan davet bağlantıları oluşturabilir. Konuşmacılar ve dinleyiciler için ayrı bağlantılar oluşturulabilir. Böylece katıldıklarında konuşmacılarınızın sesini açmak zorunda kalmazsınız ve onlar yaklaşan sohbeti topluluklarına tanıtmak için farklı bir bağlantı kullanabilirler.

Sesli sohbetler, kullanıcıların katılmadan önce sohbet konularını görmelerine yardımcı olan isteğe bağlı başlıklara da sahiptir.

…Olarak Katıl

Kullanıcılar, bir kanaldaki sesli sohbete girerken kişisel hesaplarıyla katılma veya kanallarından biri olarak görünme seçeneğine sahiptir.

Sesli sohbete kanal olarak katılma

Ünlüler ve tanınmış kişiler, kişisel hesaplarıyla çok fazla dikkat çekmekten kaçınmak için bunu kullanabilir.

Örneğin, Fransa ve Türkiye Cumhurbaşkanları, Pavel Durov’un Kanalında bir toplantı düzenlemek için bir araya gelebilir ve sohbet listelerinin hayran mektuplarıyla dolması riski olmadan kullanıcıların sorularını yanıtlayabilirler.

Burada diğer bazı güzel özelliklerden de bahsetmedim onu da kullanırken keşfedeceksiniz 🙂 Evet görüldüğü üzere Telegram müthiş bir atak yaparak bir an da sesli sohbet ortamına iddialı bir giriş yaptı.

Durov güncelleme sonrası kendi kanalında duyurduğu üzere bahar ayı sonları yada yaz aylarında şu an bir çeşit radyo istasyonuna dönüşen Telegram Voice Chat özelliğinin TV istasyonuna dönüşeceğini haber verdi! Twitch vb. uygulamar bundan nasıl etkilenir bilemem.

Görüldüğü üzere Telegram tek başına bir dijital platform olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Buna bir de daha önce yine Durov‘un duyurduğu üzere Telegram’a çoklu görüntülü görüşme ve ekran paylaşımı özelliğinin de ekleneceğini düşünürsek yanlış söylemiş olmam gibi geliyor. Bu da Zoom gibi online toplantı özelliği demek oluyor ki o zaman Telegram tek başına dijital bir platforma dönüşmüş oluyor. Heyecanla bekliyor olacağız.

t.me/soykanozcelik

2,061 total views, 8 views today

Soykan ÖZÇELİK
Takip Edin

Soykan ÖZÇELİK

Yazılım Geliştirici @ Çözbim Yazılım
Yıllardır yazılım sektöründe olup, en son Çözbim Yazılım'da yazılım uzmanı olarak görev yapmaktadır.
https://about.me/soykanozcelik
Soykan ÖZÇELİK
Takip Edin
Paylaş :

Comment here