Kategori Dışı

Yeni Başkan Hüseyin BOZDAĞ  

 

 

Yeni Başkan Hüseyin BOZDAĞ
“Sadece Türkiye’yi değil, dünyayı doyurmaya talibiz”

Kısa adı -YESİDEF- olan, Yemek Sanayicileri Dernekleri Federasyonu’nda yeni dönem. Hüseyin Bozdağ ikinci defa Federasyon Başkanı seçildi.

30 Haziran 2021 tarihinde toplanan genel kurulda Hüseyin Bozdağ Genel Başkan seçildi. Yeni Yönetim’in yanısıra Denetim ve Disiplin Kurulu’nun da yeni üyeleri belli oldu.

Seçime tek liste ile girildi. Hüseyin Bozdağ’ın listesinde mevcut Başkan Sedat Zincirkıran’ın da yer aldı.

Sedat Zincirkıran ile Hüseyin Bozdağ, yeniden halef-selef oldular.

Bozdağ, 2013-2015 yıllarında da YESİDEF Genel Başkanlığı’nı yapmış ve görevi Sedat Zincirkıran’a devretmişti. 2015-2021 döneminde YESİDEF Genel Başkanlığı yapan Sedat Zincirkıran 6 yıl önce aldığı görevi yeniden Bozdağ’a devretmiş oldu.

YESİDEF, Türkiye’nin değişik kentlerinde kurulan yemek sanayici derneklerinin üst örgütü.

YESİDEF Genel Başkanlığı’na seçilen Hüseyin Bozdağ, aynı zamanda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Sanayi Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi, İstanbul Sanayi Odası Meclis Üyesi. Hadımköy Arnavutköy Sanayici İşadamları Derneği Başkanı, DEİK Türkiye Katar İş Konseyi Üyesi.

Sedat Zincirkıran: “Yemek sanayi; 400.000 çalışanı ve 5.000 firmayla önemli bir sektördür”

Pandemi dolayısıyla Türkiye’nin, özellikle de sektörün en zor döneminde YESİDEF Genel Başkanlığını yürüten Sedat Zincirkıran, Genel Kurul’da yaptığı konuşmada, yürütülen çalışmaları ve beklentilerini dile getirdi:

“2015 yılından bu güne kadar yürüttüğüm Yemek Sanayicileri Federasyonu Başkanlığı’nı Genel Kurulu’muzda aday olmayarak yeni bir Yönetim Kurulu ve Başkana hayırlısı ile devir ettim. Endüstriyel yemek sanayi 400.000 çalışanı ve 5.000 firmasıyla oluşturduğu federasyon, hepimiz için çok önemli bir meslek örgütüdür. Burada tarihe de bir not düşmek ve bu günden sonra Federasyonumuzu daha da ileriye götürebilmekle ilgili 2015 yılından beri yürüttüğüm Başkanlığımda edindiğim tecrübeleri sizlerle paylaşmak istiyorum.

Türkiye’nin birçok bölgesini şemsiyesi altında tutan Federasyonumuzu oluşturan derneklerin başkanlarına ve yönetimlerine çok iş düşüyor. Başkanlarımızın kendi bölgelerine bağlı firmalarının bilhassa devletle olan işlerinde yetim hakkının özellikle korunması için azami çaba göstermeleri gerekmektedir

Federasyonumuzu oluşturan derneklerin başkanları ve yönetimleri birtakım farklı yaklaşımlarla, perde arkası aksiyonlarla, içinde bulundukları Federasyonun yönetiminin arkasından farklı yaklaşımlarda bulunmamalıdırlar.

Federasyon Başkanı, yönetim kurulu üyelerinin kendi siyasi çizgileri ve etnik yapıları ne olursa olsun hiçbir şekilde federasyon yapısı içine bulaştırmamaları gerekmektedir.

Federasyon başkanı ve yönetim kurulunu teşkil eden arkadaşlarımızın kendi iş çevreleri ve çıkarları için federasyon ön yüzünü katiyetle kullanmamaları gerekir.

Federasyonu oluşturan her derneğin endüstriyel yemek işi ile ne kadar yakınlığı vardır? Bunun incelenmesi gerekir. Bu işte elini taşın altına koyan, aktif endüstriyel yemek işinden ekmeğini kazanan kişilerin federasyon ve derneklerde yer alması sektörü ileri taşıyacak önemli bir unsurdur.

Benim bütün çabalarım yukarıda belirttiğim çerçeveler içinde yüzbinlerce kişiye ait bir sektörü sağlıklı bir yolda ileriye yürütebilmektir.

İYSAD Başkanı olarak önümüzdeki dönemlerde de yukarıda belirttiğim çerçeveler içinde her türlü desteğimle yeni yönetimin yanında olacağımı vurgulayarak belirtmek isterim.

Hüseyin Bozdağ: “Sadece Türkiye’yi değil, dünyayı doyurmaya talibiz”

İkinci kez YESİDEF Genel Başkanlığı’na seçilen Hüseyin Bozdağ, yaptığı konuşmada, Türkiye’nin pandemi dolayısıyla zor bir dönemden geçtiğini belirterek, bu zor dönemde sektör adına önemli çalışmalar yapan Sedat Zincirkıran’a teşekkürlerini ifade etti. Bozdağ, “Sayın Zincirkıran pandemiden en fazla etkilenen hizmet sektörünün bir parçası olan sektörümüzün bu dönemi atlatması için çaba gösterdi ve süreci çok iyi yönetti” dedi.

81 İl’e dokunmak istiyoruz

Bütün çabaları karşın, bütün sektörler gibi pandemi döneminde kapanmalar olduğunu ve bu durumun Federasyon’a bağlı dernekleri ve çalışmalarını da etkilediğini anlatan Bozdağ, şu görüşleri dile getirdi:

“Federasyon olarak önce kapanan derneklerimizle ilgileneceğiz. 81 İl’e de dokunmak istiyoruz. Yemek sanayisinin güçlü olmadığı illerde bölge dernekleri kurarak her yerde var olacağız. Derneklerimizin bulundukları illerde sanayi odaları ile yakın çalışmalarını sağlayacağız. Kamu ile ilişkilerin geliştirilmesi de önceliklerimiz arasındadır. Kısa süre içinde bütün derneklerimizi sektörü bir araya getirerek sorunları ve çözüm yollarını ortaya koyacağız. Pandemi sürecinde büyük kayıplar yaşandı. Açılma kararların ardından yaşanan hareketliliğin iyi değerlendirilmesi gerekir. Bunun için çalışacağız.

Amacımız, sektörümüzü güçlü bir biçimde ayağa kaldırmaktır. Yemek sanayicileri olarak biz sadece Türkiye’yi değil dünyayı doyurmaya talibiz. Firmalarımızın yurt dışına açılmalarına da katkı sağlayacağız.

Toparlanmanın ardından kısa dönem içinde sektör olarak yurtiçi işlerde yüzde 10, yurtdışı işlerde yüzde 5 büyümeyi hedefliyoruz.

Enflasyon dolayısıyla yaşadığımız ciddi fiyatlama sıkıntısı var. Sözleşmelerimiz yıllık. Oysa özellikle gıda fiyatları hızlı yükseliş gösteriyor. Bu sorunu bir şekilde aşmamız gerekiyor. Çalışma konularımızın başında bu sorunun geldiğini de belirtmek isterim.”

134 total views, 2 views today

Zerrin Özcan

Zerrin Özcan

Dijital Medya Koordinatörü @ Catering Guide
Zerrin Özcan

Son Yazıları | Zerrin Özcan (Tümünü Gör)

Paylaş :

Comment here