Manşet

Yemek Kartları Haberi…

 

 

İşveren tarafından verilen yemek kartları artık marketlerde kullanılamayacak. Çalışanın yemek kartını markette kullanması durumunda işveren, ödediği bedeli, sigorta priminden istisna tutamayacak, vergisini ödeyecek.

işverenler tarafından çalışanlara nakden ödenen yemek bedelinin vergiden istisna tutulacağı, bir başka ifadeyle de prime esas kazanca dahil edilmeyeceğine yönelik kanuni düzenleme yapıldı. Düzenleme sonrası akıllara yemek kartıyla marketten alışveriş yapılıp yapılamayacağı geldi. Hürriyet yazarı Noyan Doğan, bugünkü yazısında yemek kartlarının markette kullanılamayacağını söyledi. Doğan’ın yazısındaki ilgili bölüm şöyle:

“Yeni düzenleme ile işverenlerin, işyerinde yemek vermemesi durumunda çalışana veya çalışan adına başkalarına ödeyeceği günlük yemek ücreti; günlük asgari ücretin yüzde 23.65’i kadar tutar –ki, bugün için bu rakam 51 lira- prime esas kazançtan istisna tutulacak. Yemek parası da çalışanın iş günü sayısına göre hesaplanıp, ödeniyor. Buna göre, haftanın 6 günü çalışan bir işçiye yıl sonuna kadar aylık ödenecek 1.224 liralık yemek parası tutarını işveren prime esas kazançtan istisna tutabilecek.

Bunu da bir örnekle anlatayım. İşveren, çalışanı için yemek kartına günlük 50 lira, 22 gün çalışma üzerinden de aylık 1.100 lira yemek bedeli ödedi. Eğer çalışan bu bedeli yemek için kullanırsa, işverenin ödediği 1.100 liranın tamamı istisna kapsamına girecek. Yok, çalışan bu bedeli market alışverişi gibi yemeğin dışında kullanırsa işveren bu tutarı prime esas kazançtan istisna tutamayacak. Özetle, çalışanlar endişelerinde haklı, bundan sonra yemek kartlarını yemek dışında başka hiçbir alışveriş için kullanamayacak.”

Loading

Paylaş :

Comment here