Haberler

TOMRA, 50. yılını atıksız dünya misyonunu duyurarak kutluyor

Gelişmiş toplama ve ayıklama çözümlerinin global üreticisi TOMRA, 50. yılını kutluyor.

TOMRA, 50. yılını kutlarken grubun Toplama, Gıda, Geri Dönüşüm ve Madencilik olmak üzere dört ayrı üyesi, geleceğe yönelik ortak  misyonlarını; “Atıksız bir dünya için gezegenin kaynaklarını doğru kullanma ve yeniden değerlendirme şeklimizi dönüştüreceğiz” diyerek duyurdu.

TOMRA Başkanı ve CEO’su Tove Andersen, 50.yıl kutlaması sırasında yaptığı açıklamada: “Dünyamızın büyük bir dönüşüme ihtiyacı var. Sürdürülebilirliği acilen iyileştirmemiz, döngüsel ekonomiyi geliştirmemiz ve kaynakları daha verimli kullanmamız gerekiyor. Tüm bu konular, TOMRA’nın sunduğu çözümlerin yardımcı olabileceği zorluklar” diye belirtti.

Tove Andersen; “Mütevazı başlangıcından elli yıl sonra TOMRA, son derece saygın bir küresel pazar lideri olmasından gurur duyuyor. Bu başarı, adapte olabilme, yenilikleri gerçekleştirme ve müşterilerimizin ihtiyaç duyduğu çözümleri sunabilme yeteneğimizin canlı bir kanıtıdır. Şimdi ileriye bakma zamanı çünkü TOMRA’nın hikayesinde kaynak devrimine öncülük etme rolümüzü artırdığımız bir döneme başlıyoruz” dedi.

TOMRA, 1 Nisan 1972’de Petter ve Tore Planke kardeşler tarafından Norveç’te kuruldu. Yerel bir marketin manuel olarak boş şişe toplama sorunu yaşadığını gören kardeşler, ailelerinin garajında ilk tam otomatik depozito iade makinesini (RVM) geliştirdi. Bu buluş, perakendeciler tarafından hızla benimsendi ve depozitolu içecek ambalajlarının iadesi ve geri dönüşümünün verimli bir şekilde sağlanması için bir endüstrinin doğuşuna neden oldu.

TOMRA’nın öncü ve dönüştürücü yaklaşımı, RVM’lerin tasarlanması ve üretilmesinden gıda, geri dönüşüm ve madencilik endüstrileri için gelişmiş ayıklama çözümlerini tasarlayacak ve üretecek şekilde genişledi. Bu yenilikçi çözümler, daha sürdürülebilir bir gelecek için kaynak kazanımını optimize ediyor ve israfı en aza indirerek işletmelere, hükümetlere, tüketicilere ve çevreye fayda sağlıyor.

Andersen, konuyla ilgili olarak; “TOMRA’nın yaptığı her şeyin merkezinde dönüşüm var. TOMRA, akıllı ve öncü araçlar yaratmak için fikirleri ve teknolojiyi dönüştürüyor. Şirketleri daha kârlı, sürdürülebilir işletmelere dönüştürüyor. Dünya kaynaklarının elde edilmesinin, kullanımının ve yeniden değerlendirilmesinin dönüşümü ile insanların günlük yaşamlarını dönüştürmelerine yardımcı oluyoruz” diye ekledi.

Bugün dünya çapında 4.600’den fazla kişiyi istihdam eden TOMRA, yıllık 1 milyar Euro’luk satış hacmine sahip. Grubun iş gücünün yüzde 20’si ve gelirlerinin yüzde 8’i araştırma ve geliştirme çalışmalarına ayrılıyor.

TOMRA Food Başkanı ve Başkan Vekili Michel Picandet, konuyla ilgili olarak şunları belirtti; “TOMRA’nın 50. yılını kutlamaktan gurur duyuyoruz. TOMRA Food, diğer bölümlere kıyasla yeni bir şirket üyesi ancak ortak kültürü ve amacı ile güçlü bir “Tek TOMRA”ya ait olma duygusuna sahip.”

“Geleceği düşünen TOMRA, Her Kaynağın Önemli olduğu bir dünyada kaynak devrimine öncülük etmeye kararlı. Müşterilerimizin dünyaya gıda sağlamasına, verimi artırmasına, israfı en aza indirmesine ve sürdürülebilir değer yaratmasına yardımcı olmak ve dönüştürmek için görevdeyiz.”

“Ayıklama ve sınıflandırmaya odaklanan TOMRA, gıda zincirinde baştan sona değeri en üst düzeye çıkarmak için müşterileriyle birlikte çalışıyor. Çözümlerimiz, sağladığımız dijital araçların ve verilerin büyük değerini göz önünde bulundurarak, hasattan işleme ve paketlemeye, hatta dağıtım ve tüketime kadar gıdanın değerini iyileştiriyor. Hepimiz, iklim değişikliği, doğa kaybı ve artan eşitsizliklerle mücadele etmek için çalıştığımız için bu, dünyanın sürdürülebilirlik gündemine de yardımcı oluyor.”

TOMRA Food Hakkında

 TOMRA Food, gıda endüstrisi için sensör tabanlı ayıklama makineleri ve hasat sonrası entegre çözümleri tasarlar ve üretir. Dünyanın en gelişmiş analitik teknolojisinde yenilik yapıyor ve bunu sınıflandırma, ayıklama, soyma işlemleri için uyguluyoruz.
Meyve, kuru meyve, kabuklu yemiş, sebze, patates ve ürünleri, tahıl ve tohum ürünlerinde dünya genelindeki gıda üretim, paketleme ve işleme tesislerine 12.800’den fazla TOMRA ünitesi kurulmuştur. Şirketin misyonu, akıllı ve kullanışlı teknolojilerle müşterilerinin karlılıklarını ve operasyonel verimliliklerini arttırarak güvenli gıda tedariki sunmalarını sağlamaktır. Bunu başarmak için TOMRA Food, Avrupa, Güney Amerika, Asya, Afrika, Avustralya ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki deneyim merkezleri, bölge ofisleri ve üretim tesislerinde çözümler geliştirerek sunmaktadır.

TOMRA Food, 1972 yılında inovasyon üzerine kurulan ve kullanılmış içecek ambalajlarının otomatik olarak toplanması için depozito makinelerinin tasarımı, üretimi ve satışı ile faaliyete başlayan TOMRA Grup’un bir üyesidir. Daha sürdürülebilir bir gelecek inşa etmek için kendini adayan TOMRA, gıda, geri dönüşüm, madencilik endüstrilerinde kaynak geri kazanımını optimize eden ve atıkları en aza indiren gelişmiş toplama ve ayıklama sistemleriyle döngüsel ekonomiyi mümkün kılan, teknoloji odaklı çözümler sunmaktadır.

TOMRA’nın dünya çapında 80’den fazla pazarda ~ 100.000 donanım kurulumu bulunmaktadır ve 2021’de toplam ~ 10.9 milyar NOK ciro elde etmiştir. Global olarak ~ 4.600 çalışanı bulunan Grup, Oslo Menkul Kıymetler Borsası’nda halka açık olarak listelenmektedir (OSE: TOM). TOMRA hakkında daha fazla bilgi için, www.tomra.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

Loading

Paylaş :

Comment here