Manşet

EYT’nin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu görüşmeleri…

 

 

EYT düzenlemesiyle emekli olan SSK’lılara ortalama 7.113 lira, esnaf ve çiftçilere 5.867 lira aylık bağlanacak. Yüz binlerce emeklinin maaşı asgari ücretin altında kalıyor.

Emeklilikte yaşa takılanlara (EYT) yaş şartsız emeklilik hakkı getiren yasa teklifi, aşırı düşük emekli aylıkları nedeniyle büyük hayal kırıklığına yol açtı. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na sunulan etki analizine göre, yasa çıktığında bu yıl 2 milyon 246 bin kişi emekli olacak. Ancak yeni emeklilerin memurlar dışında kalan tamamına yakını asgari ücretin altında aylıkla geçinmek zorunda kalacak.

MALİYET KAFA KARIŞTIRDI

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, EYT maliyeti için 255 milyar lira rakamını açıklamıştı. Ancak EYT yasa teklifini TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na sunan AKP Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu’nun maliyetin 194.4 milyar olacağını söylemesi şaşkınlık yarattı.

Düzenlemeye göre, yasa çıktığında bu yıl 2 milyon 246 bin kişi emeklilik hakkına kavuşacak. Bunlardan 1 milyon 662 bini SSK, 89 bini Bağ-Kur ve 496 bini Emekli Sandığı’na kayıtlı bulunuyor. İlerleyen yıllarda ise 2.5 milyon kişinin daha emekli olacağı ve toplam sayının 4 milyon 787 bine ulaşacağı hesaplandı. Emeklilik hakkını kazananlardan işçilerle Bağ-Kur’luların tamamına yakınının çalışmaya devam edeceği, memurların ise sadece yüzde 25’inin emekli olacağı düşünülüyor.

‘Emeklilikte prime takılanlar olduk’

ERDOĞAN SÜZER haberine göre

Kaynak linki  ; https://www.sozcu.com.tr/2023/ekonomi/eytlinin-maasi-ortaya-cikti-7578257/

Loading

Paylaş :

Comment here